• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

Gramofony, przedwzmacniacze gramofonowe i akcesoria gramofonowepierwszy gramofon

Czyli urządzenia do odtwarzania płyt analogowych oraz wszelkie akcesoria do czyszczenia płyt, a także dodatki - wagi, narzędzia, wzorce do konfiguracji, przewody itd.

Autor tematu
doro
Nowicjusz Audiolub

#1 pierwszy gramofon

Post autor: doro » pn 01 kwie 2019, 18:01

hej, chcialabym kupic gramofon+wzmacniacz+kolumny do ok 4tys (nowe). Nie znam sie nic a nic, czytam i nadal nie wiem wiec pytam moze ktos cos mi pomoze.

Salon to ok 30m2, slucham rock, blues, jazz, lubie glebokie doly dziewkowe. Nie jestem audiofilem, oczywiscie slysze jak cos zle brzmi, ale w sumie co to znaczy zle a dobrze, w sensie ze to bardzo subiektywne. Po prostu brzmi albo nie brzmi wiec ciezko powiedziec.

Mysle o Gramofon PIONEER PL-30 Czarny (bo automat i dobre opinie) i Amplituner PIONEER VSX-S520-B Czarny (bo nie wiem, wyglada dobrze? nawet nie wiem nawet jaka jest roznica mieczy wzmacniacz a amplituner- czytalam i czytalam zeby nie bylo). Ten Amplituner to chyba przekonuje ze mozna sie telefonem tez podlaczyc i ze radio etc. Nie ogladam telewizji wiec to by bylo tylko do muzyki.

A glosniki/kolumny to juz zupelnie nie wiem.

Cokolwiek, ktokolwiek bardzo bede wdzieczna!

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#2 pierwszy gramofon

Post autor: Audio Autonomy » pn 01 kwie 2019, 18:53

Czołem!

Jeżeli chodzi o sam gramofon, to w takim budżecie (około 1300 zł) proponowałbym zakup używanego gramofonu. To będzie dużo lepszy jakościowo sprzęt. Na początek dobrze jest wybrać jakiś sprawdzony gramofon z pełną automatyką. Wybór jest ogromny. Można wybierać w markach, wyglądzie sprzętu, itp..

Amplituner różni się tym od wzmacniacza stereo, że ma on wbudowane radio oraz często służy do podłączenia do kina domowego (ma wyjścia na głośniki przednie, tylne, głośnik niskotonowy, itd.). Do słuchania muzyki zawsze lepiej jest wybrać tradycyjny wzmacniacz :)

Masz jakieś większe miasto w okolicy? Może uda mi się znaleźć jakieś ciekawe ogłoszenia z Twojego regionu. Zawsze dobrze jest móc odebrać sprzęt osobiście (można go obejrzeć na żywo przed zakupem).
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Autor tematu
doro
Nowicjusz Audiolub

#3 pierwszy gramofon

Post autor: doro » pn 01 kwie 2019, 19:04

hej, dzieki bardzo, jestem z wroclawia, ale boje sie uzywanego sprzetu, nie znam sie w ogole (co widac) wiec jakos wolalabym nowy. Moge wiecej przeznaczyc, do 7-8 ale kurcze nie znam sie, a jak mi sie nie spodoba? po drugie pisza wszedzie ze im wyzsza polka tym bardziej wyszukany smak, a czy ja mam ten smak? mysle o czyms prostym, a jak sie spodoba to za pare lat moze cos juz lepszego

Awatar użytkownika

Revo
Czeladnik Audiolub

#4 pierwszy gramofon

Post autor: Revo » pn 01 kwie 2019, 19:30

Cześć. Nie wiem, czy zapoznałaś się z tematem podstaw analogu, warto poczytać:
viewtopic.php?f=12&t=49

Do tego, co napisał @Audio Autonomy , z którym się zgadzam oczywiście, dodam, a właściwie delikatnie zapytam: zakup gramofonu ma być docelowo traktowany jako ważny element codziennego zestawu audio, czy tylko jest to traktowanie sztuki dla sztuki? To ważne. Bo to jest jednak zabawa. Po drugie - czy jesteś osobą cierpliwą? Analog tego wymaga. To również ważne, bo może się okazać, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na choćby tego Pioneera, który został wrzucony w Twoim poście.

Warto by było jeszcze zgłębić temat:
viewtopic.php?f=4&t=56

Ułatwi to poszukiwanie, tym bardziej, że kupno przyzwoicie brzmiącego zestawu stereo powinno być traktowane bardziej kompleksowo. Postaraj się zastanowić, czy możesz jakoś określić bardziej swoje preferencje brzmieniowe. Jest to całkiem istotne, albowiem np. kolumny mogą się diametralnie różnić między sobą. Może sie okazać, że gramofon będzie musiał być kupiony sporo tańszy. Kwota 4 tys. to niewiele tak na serio z uwzględnieniem gramofonu (mówiąc oczywiście o sprzęcie nowym). Kilka dodatkowych informacji i może uda się dobrać w zakładanym budżecie jakiś wzmacniacz. Piszesz, że będziesz słuchać przede wszystkim muzyki, więc lepiej by było kupić wzmacniacz stereo, względnie sensowny amplituner stereo z możliwościami sieciowymi ale z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym

W kwestii amplitunera Pioneer, który został wrzucony. Piszesz, że coś brzmi albo nie brzmi. Nie chcę być nachalny, ani krytykować wyborów, absolutnie. Ale ten Pionek nie jest szałowy. Proponuje wybrać się na spokojnie do najbliższego salonu audio. Posłuchać nawet tego, co akurat maja podłączone razem z gramofonem. Jeśli już miałoby by nowe, to proponowałbym zajrzeć na produkty Pro-Ject (Debut, Primary), Audio-Technica (AT-LP120), TEAC (Teac TN-280)... Jest troszkę tego. Osobiście jak @Audio Autonomy wspomniał, najlepszym wyborem byłby wybór używanego gramofonu i dobranie do niego wkładki wyższych lotów. Uwierz mi warto. Dlatego tutaj ważne jest też określenie, na ile priorytetowo będzie traktowany gramofon w zestawie stereo.

Optowałbym za klasycznym wzmacniaczem (NAD, Marantz, Advance Acoustic, Yamaha, Onkyo etc.). Dlatego warto sobie zrobic wycieczke do salonu, porozmawiać, posłuchać, zobaczyć jak niektóre modele spisują sieciowo itp.

P.S - tu audiofilów nie ma. Nie kojarzę takowych. Za to pasjonatów dobrego brzmienia - tak po prostu, to już sporo.

Pozdrawiam.

Autor tematu
doro
Nowicjusz Audiolub

#5 pierwszy gramofon

Post autor: doro » pn 01 kwie 2019, 20:43

Merci, no wlasnie tak myslalam ze to wszystko bardziej skomplikowane jest. a ja tak na prawde chce po prostu sluchac muzyki z gramofonu. Nie sztuki dla sztuki tylko codziennego uzytkowania. Jestem forografem i to analogowym wiec wiem mniej wiecej jak cierpliwym trzeba byc. Wiem tez ze jesli mnie zapytasz o aparat to moge ci milion rzeczy powiedziec, wiec kumam ze to dluzszy temat.Ale juz mnie meczy to cale poszukiwanie, czytam i czytam i koniec koncow boje sie ze nic z tego nie bedzie dlatego chcialabym po prostu cos kupic.Jakos tak sobie wyobrazilam ze ktos mi napisze : 'no jasne super wybor', bierz to, albo ' nie no co ty, kup to i to' i bylo by po sprawie.

1. Akustyka: pokoj kwadrat, pusty, tylko regaly i kanapa
2. Preferencje brzmieniowe: ciemne, ocieplone, łagodne, miękkie, soczyste, ładnie wypełnione w średnicy, relaksujące (no nie wiem czy Iggy Pop moze by relaksujacy) czyli chyba niskie tony
3. Jakiej muzyki słuchasz? Rock, Jazz, blues
4. Budżet. moge i 10 ale wolalabym nie, wolalabym zaczac przygode od 4, a potem jesli bedzie git, to wtedy sprzedac i kupic cos lepszego. To troche jak taki niedzielny biagacz co sobie sprzet kupuje z najwyzszej polki a potem nie uzywa, mysle ze lepiej bedzie zaczac od podstaw a potem jak zaczepi sie to wtedy inwestowac
5. Sprzęt, elementy, zestaw: potrzebne wszystko (+wzmacniacz +glosniki), chcialabym nowy, automat, fajnie jakby bylo radio czy jakies opcje podlaczania innych rzeczy (mysle o zakupie projektora)
6. Opis wrażeń ze wcześniejszych odsłuchów. nie sluchalam nic, i nie wiem nawet gdzie sie udac zeby posluchac, nie wydaje mi sie zeby odsluch w sklepie mogl mi pomoc w jakis sposob przewidziec jak to bedzie u mnie w salonie slychac. Pamietam z dziecinstwa i kilku wieczorow u znajomych (mieli jakis badziew za 200zl z supermarketu a i tak bylo fajnie)

A Pioneer nie jest wymieniany obok Audio-Technici jako dobra firma? I nie jest lepiej zeby wszystko bylo z tej samej firmy? boszz to bedzie dluga droga, a mialo byc tak pieknie

Jasny
Nowicjusz Audiolub

#6 pierwszy gramofon

Post autor: Jasny » pn 01 kwie 2019, 21:00

doro pisze:
pn 01 kwie 2019, 19:04
hej, dzieki bardzo, jestem z wroclawia

[...]

Budżet. moge i 10 ale wolalabym nie, wolalabym zaczac przygode od 4, a potem jesli bedzie git, to wtedy sprzedac i kupic cos lepszego.
Koniecznie salon audio na początek. We Wrocławiu polecam MDBaudio na Gwareckiej.
Posłuchaj kilku zestawów w twoim budżecie i już będziesz miała jako takie rozeznanie. Warto przy okazji sprawdzić sprzęt sporo przekraczający budżet, żeby mieć porównanie jak cena wpływa na ostateczny efekt.
Może się okazać, że lepszy sprzęt urzeknie cię na tyle, że zdecydujesz się na powiększenie budżetu, albo zestaw "mieszany", czyli elektronika nowa, kolumny używane.

Rozumiem, że przynajmniej jesteś zdecydowana na źródło muzyki, czyli w tym przypadku gramofon. To już dużo. Potrzebujesz jeszcze wzmacniacza i kolumn i to wszystko. ;)

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#7 pierwszy gramofon

Post autor: Rega » wt 02 kwie 2019, 08:44

Wybierz się do Audio Autonomy. On też jest z Wroclawia. U Niego posluchasz różnych gramofonow i na pewno doradzi Ci czego masz szukać.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#8 pierwszy gramofon

Post autor: Audio Autonomy » wt 02 kwie 2019, 11:18

Jasny pisze:
pn 01 kwie 2019, 21:00
Potrzebujesz jeszcze wzmacniacza i kolumn i to wszystko.
...i przedwzmacniacz gramofonowy :)

@doro, jeżeli chodzi o gramofon, to jednak zakup używanego jest moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem. Tak jak @Rega wspomniał, też jestem z Wrocławia, więc mogę pomóc w znalezieniu czegoś ciekawego.
Jak się porówna nowy gramofon za 1500zł z takim pochodzącym z lat 70'tych lub 80'tych w takiej kwocie... to nie ma co porównywać. Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to będzie je dzielić prawdziwa przepaść.

Jeżeli lubisz ciepły dźwięk i możesz wydać odrobinę więcej niż 4000zł, to rozważ taki oto zestaw:
- wzmacniacz Braun - strasznie podoba mi się ten piecyk; pewnie koledzy doradzą coś lepszego, ale ja jak zwykle stawiam na klasykę i na lampy :)
https://allegro.pl/oferta/braun-csv13-w ... 7930782834

- gramofon Technics SL-1500 (pełen automat, wkładka nie jakaś super, ale gra przyjemnie i ciepło - na początek przygody z winylem jest w sam raz)
https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 7867824826

- kolumny... tutaj pozostaje kwestia tego czy mają to być kolumny podłogowe, czy też podstawkowe?

Takich zestawów i ich kombinacji można stworzyć całą masę. Wszystko też zależy od tego co spodoba Ci się wizualnie (wiadomo, że sprzęt ma głównie grać, ale dobrze jak nam się też podoba i jest ozdobą salonu). Wzmacniacz można oczywiście na początek wybrać tańszy, wtedy będziemy mogli więcej przeznaczyć na kolumny i zmieścimy się w kwocie 4000 zł.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Autor tematu
doro
Nowicjusz Audiolub

#9 pierwszy gramofon

Post autor: doro » wt 02 kwie 2019, 13:56

Mega dzieki za wasz czas przede wszystkim. To ja sie chyba wybiore do Audio Autonomy w sobote? Moze jak pogadamy to sie zgadamy i cos z tego wyjdzie, dzieki!

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#10 pierwszy gramofon

Post autor: Audio Autonomy » wt 02 kwie 2019, 16:59

Nie ma sprawy. Zadzwoń tylko przed przyjazdem, bo pewnie nie przez całą sobotę będę na Dąbrowskiego :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ