• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

Gramofony, przedwzmacniacze gramofonowe i akcesoria gramofonoweGramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Czyli urządzenia do odtwarzania płyt analogowych oraz wszelkie akcesoria do czyszczenia płyt, a także dodatki - wagi, narzędzia, wzorce do konfiguracji, przewody itd.

Autor tematu
grzegorz39
Czeladnik Audiolub

#1 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: grzegorz39 » ndz 21 paź 2018, 17:28

Witam wszystkich forumowiczów.
Ostatnio kumpel przywiózł z Niemiec gramofon telefunken s 600, oraz amplituner telefunken trx 3000.
Myślę sobie podepnę- kolejne jakieś muzyczne doświadczenie. :D
Gramofon nawet taki ciekawy. Taki solidny i ciężki.
Ale do rzeczy. Gramofon bardzo zaniedbany. To znaczy; stan wizualny naprawdę ładny, tylko wieki nie używany. Igła była złamana, wiec wymieniłem na nową.Dźwignie i mechanizmy zapieczone, ale udało się je rozruszać itp.
Próbowałam go trochę poustawiać, ale nie bardzo mi to idzie. Nie mam wagi do ustawienia ramienia, więc , tak jak piszą ustawiłem ramię w stan bezwładności i próbowałem dokręcać przeciwwagę. Jeśli mam rozumieć, że skala na ciężarku; jedna kreska to 0,5 grama, podkręciłem go aż na 4 gramy. Niestety ramię nie chce przejść na kolejny utwór przede wszystkim przy końcowych utworach, czyli przy końcu płyty.
Nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Boję się bardziej docisnąć igłę, by czegoś nie uszkodzić. Ale widać, że igła chce się ślizgać przy końcu płyty. Tak na moje oko ledwo jej dotyka.
Na ramieniu pisze ortofon i jest tam jeszcze taka podkowa z blaszką do regulacji. Pisze + i -. Ale zupełnie nie wiem do czego służy.
Z góry dzięki za podpowiedzi..

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#2 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: Audio Autonomy » ndz 21 paź 2018, 21:51

4 gramy? :shock:
Nie wiem jaką masz wkładkę, ale to co najmniej dwa razy za duże obciążenie.
Nie mam teraz dużo czasu, więc pozwolisz, że wrócę do tego tematu jutro w ciągu dnia.
Telefunken S600 to świetny gramofon i ma zamontowane bardzo fajne ramię. Jak poświęcisz mu trochę czasu i serca, to z pewnością odwdzięczy się on świetnym graniem. Jak sam nie masz do tego głowy, to zawsze możesz go wysłać na rehabilitację do nas ;)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Chili
Czeladnik Audiolub

#3 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: Chili » ndz 21 paź 2018, 22:10

@grzegorz39 4gr to trochę dużo na dzisiejsze standardy, 2gr powinny wystarczyć. Z tego co piszesz to źle jest ustawione ramię i/lub brudne /zniszczone/zapieczone jego łożyskowanie. Pisząc o uruchamianiu gramofonu to smarowałeś je chociaż. Złe skalibrowanie wkładki również może utrudniać jej pracę np. pod koniec płyty choć ja bardziej czepiłbym się funkcjonalności ramienia.
Podsumowując zacząłbym od przesmarowania ramienia i zmniejszenia nacisku.

Edit: zacząłem pisać zanim @Audio Autonomy odpisał :) i część zdezaktualizowała się. Może to i dobry pomysł oddać gramofon w dobre ręce ;)

Autor tematu
grzegorz39
Czeladnik Audiolub

#4 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: grzegorz39 » pn 22 paź 2018, 07:09

Wszystko przesmarowane. Ramię chodzi lekko. Wkładki właściwie nie kalibrowałem. Pomimo czytania kilku artykułów na ten temat, nie bardzo wiem jak się za to zabrać.
Chętnie bym go wysłał, ale się trochę boję o transport. Kurierzy są nieobliczalni... :(
A gramofonowi poświęciłem naprawdę sporo czasu. Co zobaczyłem moim niefachowym okiem, to raczej naprawiłem. Jak mnie trochę pokierujecie, to i poświęcę mu jeszcze trochę czau, a może się uda bez wysyłki? :)

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#5 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: Audio Autonomy » pn 22 paź 2018, 11:34

Możemy spróbować wspólnie rozwiązać Twój problem.
Pisałeś, że ramię nie stawia oporów przy obrocie, a jak ma się winda? Schodzi powoli na sam dół i delikatnie kładzie igłę na płytę? Podczas gry ramie nie opiera się o nią?
Wkładkę musisz skalibrować, ale narazie załóżmy, że jest ona mniej więcej dobrze ułożona w headshellu i przejdźmy do ustawienia nacisku...
- wyciągasz wtyczkę z gniazda zasilającego gramofon,
- wciskasz przycisk od włączenia gramofonu,
- antyskating ustawiasz na minimalną wartość (służy do tego mała dźwignia przesuwana po półokręgu pod ramieniem - rysynek poniżej),
- teraz opuszczasz windę (tylko przytrzymaj delikatnie headshell, żeby opadająca wkładka nie zniszczyła igły),
- następnie odkręcasz przeciwwagę, aż do momentu uzyskania balansu ramienia,
- delikatnie odkładamy ramię na stojak,
- teraz jedną ręką przytrzymaj przeciwwagę, a drugą ustaw pierścień ze skałą tak żeby czerwona krecha wskazywała punkt zerowy,
- no i teraz jedziesz z ustawieniem nacisku - duże kreski na skali oznaczają 0,5 grama, a małe 0,25 grama,
- w zależności od posiadanej wkładki i igły ustawiasz jakieś 1,25-1,50 grama (przeciwwagę dokrecasz oczywiście tak żeby przesuwała się w stronę wkładki),
- teraz ustawiamy antyskating na wartość taką samą jak obciążenie wkładki (na rysunku poniżej masz zaznaczone wartości dla odpowiednich kresek).
To by było na tyle. Odpalasz gramofon i sprawdzasz czy dalej wkładka zatrzymuje się pomiędzy utworami. Jak nie, to problem rozwiazany. Jak problem nie ustąpił, to szukamy dalej :)
Załączniki
Screenshot_2018-10-22-11-31-04.png
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
grzegorz39
Czeladnik Audiolub

#6 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: grzegorz39 » czw 01 lis 2018, 08:23

Bardzo dzięki za podpowiedź. Wreszcie dziś znalazłem chwilę,by zająć się gramofonem.
Zrobiłem ściśle według Twoich wskazówek. Ustawiłem ramię na 1,5 grama i tę ''podkówkę'' na środku. Tak wychodziło z rysunku.
Niestety, gramofon nie przeskakuje na następną ścieżkę, już przy pierwszym utworze na początku płyty. :(
Czy na pewno małe kreski na przeciwwadze to 0,25, a nie 0,5 grama ?

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#7 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: Audio Autonomy » wt 20 lis 2018, 08:09

@grzegorz39 - wybacz, że odpisuję z takim opóźnieniem. Musiałem przeoczyć Twój post...
W każdym razie odpowiadając na Twoje pytanie- tak, małe kreski to 0.25 grama, a duże to 0.5 grama.

Może coś jest skopane mechanicznie z ramieniem. Może antyskating? Próbowałeś zmniejszyć wartość antyskatingu? Może za mocno ściąga on ramię na zewnątrz płyty i dlatego igła nie może przejść dalej.
Wspominałeś też o tym, że mechanizmy był wcześniej zapieczone. Może i łożyska ramienia stawiają opory przy obrocie i to powoduje problem z poprawnym odtwarzaniem płyty. Sprawdź dłonią czy ramię nie stawia oporów przy obrocie.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
grzegorz39
Czeladnik Audiolub

#8 Gramofon nie chce przeskoczyć na następną ścieżkę dźwiękową.

Post autor: grzegorz39 » ndz 25 lis 2018, 11:17

Bardzo dzięki za odpis. Nie szkodzi, że z opóźnieniem Ja mam też teraz trochę pracy i na komputerze jestem rzadko.
Problem z gramofonem rozwiązałem- faktycznie była przyczyna w antyskatingu, oraz w złym ustawieniu przeciwwagi ( taktowałem jedną kreskę jako 0,5 grama). Moja gafa... :(
Teraz nacisk na igłę jest jak najbardziej prawidłowy ( książkowy).
Odtwarzanie muzyki jest już jak najbardziej w porządku.
Jeszcze raz dzięki....

ODPOWIEDZ