• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

Gramofony, przedwzmacniacze gramofonowe i akcesoria gramofonoweUpgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Czyli urządzenia do odtwarzania płyt analogowych oraz wszelkie akcesoria do czyszczenia płyt, a także dodatki - wagi, narzędzia, wzorce do konfiguracji, przewody itd.
Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#16 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Audio Autonomy » pt 06 paź 2017, 09:53

Świetna robota! Teraz masz już jasność co do wyboru wkładek, których zakup możesz rozważać :)
Pozwolę sobie tylko uzupełnić brakujący parametr podatności Denona DL103 - jest to 5 x 10-6 cm/dyne, czyli też jest to wkładka nie pasująca do lekkich ramion.
Shure'a V15 nie brałeś pod uwagę?
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Marcin B.

#17 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Marcin B. » pt 06 paź 2017, 19:32

Audio Autonomy, gdzie udało Ci się znaleźć ten brakujący parametr wkładki Denon? Ja bezskutecznie go poszukiwałem i nic. Dziękuję.

Co do wkładki Shure V15 jak również AT440, to nie brałem ich pod uwagę z tego powodu, że od paru lat te wkładki nie są już produkowane, a z racji mojego małego doświadczenia w tej materii bał bym się kupować używanej i potem wymieniać igłę na jakiś zamiennik. Zresztą zamienniki igieł to też szeroki temat i wart wymiany opinii, ale na chwilę obecną jakoś nie jestem do końca przekonany za takim rozwiązaniem. No chyba, żeby ktoś konkretnie wskazał mi coś sprawdzonego i dobrego (mowa o zamiennikach igieł).

Zapomniałem wczoraj dodać link do ciekawej strony z kalkulatorami związanymi właśnie z rezonansem systemu wkładka-ramię. Oto i wspomniany link:
http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#18 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Audio Autonomy » sob 07 paź 2017, 13:39

Podatność dla denona znalazłem w kilku miejscach w sieci. Ciekawostką jest to, że nawet na wikipedii jest wpis o tej wkładce i są tam podane jej parametry 🙂
Shure'a bym brał pod uwagę z tego względu, że to bardzo popularna wkładka i z dostępnością igieł do niej nie ma i raczej nie będzie problemu. Można tu kupić zarówno tanie jak i bardzo drogie zamienniki (np. o szlifach SAS).
Jedenym mankamentem V15 jest jest "kultowość" i wynikająca z tego wysoka cena...
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Marcin B.

#19 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Marcin B. » pn 09 paź 2017, 09:00

Audio Autonomy przekonałeś mnie, więc również tę wkładkę biorę pod uwagę.

Dziękuję.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#20 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Audio Autonomy » pn 09 paź 2017, 09:28

Tak naprawdę, to najlepiej by było jakby udało Ci się odsłuchać tych wkładek, bo każda z nich gra trochę inaczej. Może to być dla Ciebie przygoda podobna do tej z wyborem pre gramofonowego :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Marcin B.

#21 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Marcin B. » śr 11 paź 2017, 11:43

@Audio Autonomy możliwość odsłuchania paru wkładek z ww. byłaby z pewnością najlepszym rozwiązaniem. Zastanawiam się czy którykolwiek salon audio wyraża zgodę na takie odsłuchy, bo według mnie jest to trochę problematyczne, ale nie dzwoniłem i nie dowiadywałem się czy taka możliwość istnieje, bez ewentualnych późniejszych zobowiązań.

Wszystko przede mną, przygoda gramofonowa dopiero się zaczyna rozkręcać :mrgreen:

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#22 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Audio Autonomy » śr 11 paź 2017, 12:20

Masz rację, raczej nikt nie zawiesi nowej wkładki z pudełka, po to żebyś, Ty mógł jej sobie posłuchać. Warto jednak popytać po salonach na jakich wkładkach grają i pewnie coś z Twojej listy się trafi. Pozostaje jeszcze opcja posłuchania tych wkładek u innych audiolubów z forum :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Pboczek

#23 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Pboczek » sob 14 paź 2017, 20:38

Cześć @Audio Autonomy, @Marcin B., jestem w trakcie nauki ustawiania wkładki i przed jej doborem. Podatność jest przez producentów oznaczana jako statyczna i dynamiczna. Którą powinienem przyjąć dla ustalenia rezonansu systemu?

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#24 Re: Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Audio Autonomy » ndz 15 paź 2017, 09:46

Korzystasz oczywiście z wartości podatności dynamicznej :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#25 Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Audio Autonomy » czw 09 lis 2017, 09:02

@Marcin B. - jak tam poszukiwania nowej wkładki? Coś się ruszyło w tym temacie?
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Marcin B.

#26 Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Marcin B. » czw 09 lis 2017, 10:27

Na razie nie poczyniłem dodatkowych kroków w sprawie wkładki. Tak naprawdę chyba odłożę kwestie jej zakupu do czasu aż kupię nowy gramofon do drugiego systemu, który mam zamiar skompletować. Na pewno ten kolejny gramofon będzie używany, więc przełożył bym wkładkę z mojego obecnego do tego używanego i wtedy zakupił bym nową wkładkę.
Jeśli chodzi o markę i model wkładki, to jeszcze się nie zdecydowałem, może nadchodząca wystawa AVS 2017 przyniesie mi jakieś inspiracje. Zobaczymy, w każdym razie trochę to wszystko potrwa.
Ze mną jest jak z rosyjską armią, wolno się zbiera, ale jak już ruszy, to jest nie do powstrzymania :mrgreen:

Serdecznie pozdrawiam.

Autor tematu
Marcin B.

#27 Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Marcin B. » czw 15 lut 2018, 20:20

Kontynuując wątek mogę dodać, że ostatnio zaaplikowałem nowe kable IC do toru analogowego w którym gra Pro-Ject. Kupiłem je w ciemno (prawie) ponieważ tak naprawdę tylko raz miałem z nimi do czynienia podczas odsłuchu kolumn Chario Delphinus jeszcze przed ich zakupem i wtedy ten dźwięk utkwił mi w pamięci do dziś, więc postanowiłem kupić te kable, wiedząc, że z kolumnami na pewno się "dogadają". Mowa tu o modelu Audio Note Lexus z oryginalnymi wtykami Audio Note, długość kabla 1m.
Kupiłem i po sprawdzeniu z CD podpiąłem je następnie na odcinku od przedwzmacniacza gramofonowego do wzmacniacza. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Poprawiła się dzięki temu rozdzielczość przekazu i dolny zakres częstotliwości został bardziej dociążony, co zaowocowało lepszą równowagą tonalną, a nawet lekkim jego przesunięciem w stronę niższych częstotliwości, co sprawia wrażenie lekkiego ocieplenia przekazu. W każdy razie jest teraz bardzo dobrze. A skoro jest bardzo dobrze, to też mogę odłożyć w czasie zakup nowej wkładki. Właściwie, to już się zdecydowałem na model Ortofon 2M Bronze, ale w tej chwili zupełnie mi się nie spieszy aby wydać 1200 zł na wkładkę bez montażu, a z montażem prawie 1400 zł.

Aktualnie testuję u siebie w domu również źródła cyfrowe i wierzcie mi lub nie, ale odtwarzacze i DAC'i za 5k zł nie dorównują dźwiękowi z mojego toru analogowego, choć wiem, że niektórzy z Was pisali na forum, że jednak źródła cyfrowe w porównaniu z analogowymi z tej samej pułki cenowej odstają klasą dźwięku. Teraz i ja o tym wiem, ponieważ przekonałem się na własnej skórze.

Serdecznie pozdrawiam.

Autor tematu
Marcin B.

#28 Upgrade Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB

Post autor: Marcin B. » śr 26 wrz 2018, 11:10

Temat wymiany wkładki cały czas chodzi mi po głowie, więc zadam jeszcze jedno czysto techniczne pytanie odnośnie częstotliwości rezonansu zestawu ramię-wkładka.
Co się wiąże z przekroczeniem wartości zalecanych (przyjmijmy że to będzie do 8 do 15 Hz) w górę, czyli więcej niż 15 Hz, lub w dół czyli mniej niż 8 Hz?
Chciałbym wiedzieć jak to wpłynie na dźwięk, lub pracę całego układu wkładka-ramię plus płyta.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ