• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

Wzmacniacze, przedwzmacniacze lampowe, końcówki mocy.Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#1 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » pn 20 lis 2017, 22:23

Witam Audiolubów ;)
Postanowiłem założyć nowy wątek poświęcony moim poszukiwaniom wzmacniacza lampowego.
Założenia są bardzo proste:
- używany
- w dobrej kondycji wizualnej i słuchowej
- obecnie w cenie około 3tyś polskich złotych, najlepiej taki, który w razie wymiany można sprzedać dalej bez straty, czyli w cenie okazyjnej :)
Dotychczas rozglądam się za Amplifonami, Feliksami i Jolkami.
Wzmacniacz ma być pierwszym elementem nowego zestawu.
Być może mylę się, ale czuję, że tutaj nie ma co rozwodzić się na temat pomieszczenia czy preferencji muzycznych.
Jeśli któremuś z Kolegów rzuciłoby się w oczy coś ciekawego to proszę dać znać.

No i mam wątek "doradczy" a "po efektach ich poznacie"...eeee, tak mnie tchnęło ;)
Pozdrawiam

Belfer54

#2 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Belfer54 » wt 21 lis 2017, 18:55

@Chili no nareszcie. :D Oczywiście, że jak tylko coś mi się ciekawego rzuci w oczy będę miał Ciebie na uwadze. Jestem przekonany, że inni Koledzy też tak uczynią. :)

Angel

#3 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Angel » czw 23 lis 2017, 11:38

A co powiecie koledzy na takie wzmacniacze?
http://allegro.pl/wzmacniacz-lampowy-vi ... ml#thumb/1
http://allegro.pl/cayin-model-mt-35-4-x ... ml#thumb/6
Co do drugiego wzmacniacza, to cena mogłaby być lepsza.

Belfer54

#4 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Belfer54 » czw 23 lis 2017, 12:20

Z tych dwóch znam Cayina. Cena, jak wspomniał @Angel trochę za wysoka, można kupić taniej. Nowy kosztuje chyba coś ok. 3500zł. To najtańsza oferta tej firmy. Powiem szczerze w tej cenie można lepiej. Nie wiem jak ten Vincent, ale temu Cayinowi brakuje trochę szczegółowości w zakresie średnich tonów.
Tak się teraz na gorąco zastanawiam, czy np. Fezz Audio Silver Luna - oczywiście z rynku wtórnego - nie byłby lepszym wyborem.

A może coś takiego.
http://allegro.pl/feliks-audio-300b-se- ... 73199.html
Cena lekko przekracza budżet. Wzmacniacz ma dobre opinie. Jedyny problem to jego mała moc, choć zależy jak się an to patrzy, bo jest to 2x9W w klasie A.

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#5 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » czw 23 lis 2017, 18:44

Z Feliksów bardziej myślałem o tym:
http://allegro.pl/feliks-audio-arioso-2 ... 81503.html
Choć czytając opis jest kilka "alarmów" np: "6H8C -jedna się kończy i trochę to słychać." a ponieważ jestem totalnym laikiem to można tu podpiąć wszystkie niedociągnięcia. Poza tym, jeśli ktoś inwestuje w tym roku tyle kasy w nowe lamy, a później je sprzedaje to chyba nie był z zadowolony z efektów.
Choć tu mocy nie ma podanej :(
Poruszam się tu troszkę jak dziecko we mgle :mrgreen:

Belfer54

#6 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Belfer54 » czw 23 lis 2017, 20:37

@Chili jest to wzmacniacz w układzie SE na triodach bezpośrednio żarzonych 2A3, moc wyjściowa tego Feliksa to 2 x 3,8W. Wybór należy do Ciebie. Nie wiem, czy będzie to dobry wybór na początek drogi z lampą.

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#7 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » czw 23 lis 2017, 22:06

3.8W oj to słabiutko, eee, a tak ładnie prezentował się :lol:

dzięki, za sprowadzenie mnie na ziemię.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#8 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Audio Autonomy » pt 24 lis 2017, 07:15

Moim zdaniem ten feliks, to najciekawszy wzmacniacz z tych, które zostały tu przytoczone. Do tego ma fajne lampy na pokładzie. Faktycznie jednak z kolumnami o niskiej efektywności może być trochę za słabo... ale w SE nie liczy się ilość watów, ale ich jakość 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Belfer54

#9 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Belfer54 » pt 24 lis 2017, 07:34

Tak to prawda to świetny wzmacniacz. Jednak tak jak napisał @Audio Autonomy potrzebuje kolumn o wysokiej efektywności. Faktem jest też, że ilość watów w lampach inaczej się liczy niż w tranzystorze, o ile można to tak w skrócie i wprost napisać.
@Chili dlatego powtórzę wybór należy do Ciebie, bo wymaga to dobrania właściwych kolumn.
A może Leben? :)

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#10 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Audio Autonomy » pt 24 lis 2017, 08:13

Najfajniej by było jakby udało Ci się odsłuchać takiego lampiaka ze swoimi kolumnami. To by rozwiało wszelkie wątpliwości w kwestii dopasowania "klocków".
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Marcin B.

#11 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Marcin B. » pt 24 lis 2017, 08:41

Nie mam zbyt bogatego doświadczenia z wzmacniaczami lampowymi, ale kilka swego czasu odsłuchałem do górnego przedziału cenowego około 10k zł. Dzięki tym odsłuchom wyrobiłem sobie zdanie na ich temat. Również rozmawiałem z paroma osobami, które mają doświadczenie w tym zakresie.

Z wyżej wymienionych egzemplarzy miałem kontakt w postaci odsłuchu z Vincent'em TAC-34, który wypadł według mnie bardzo dobrze. Dźwięk był bardzo naturalny, przyjemny z bardzo dużą głębią i przejrzystością sceny. Równowaga tonalna była zachowana. Brakowało trochę zejścia w najniższe rejestry, ale może z innymi kolumnami byłoby OK.

@Chili mieszkasz w Łodzi, więc salonów audio jest w Twoim mieście pod dostatkiem. Proponuję abyś wybrał się na odsłuch paru modeli wzmacniaczy lampowych, najlepiej aby posiadały różny typ lamp mocy. Posłuchasz i może na podstawie tych odsłuchów zdecydujesz, jaki typ lamp odpowiada Twoim preferencją. Później możesz poszukać wzmacniacza na rynku wtórnym, który posiada takie lampy i zdecydować się na zakup.

Według mnie lampa, lampie nie jest równa i zakup byle jakiego wzmacniacza lampowego mija się z celem. Dobra lampa zagra wspaniale, ale słaba może przynieść gorszy efekt od wzmacniacza tranzystorowego. Dlatego moim zdaniem zanim na dobre "wejdziesz" w świat wzmacniaczy lampowych, poprzedź go odsłuchami. Tutaj piszę w ciemno, ponieważ nie znam Twojego doświadczenia w tym zakresie.

Pozdrawiam i życzę udanych poszukiwań.

PS
Tak na marginesie, do moich ulubionych lamp mocy należą KT88. Opinię o nich wyrobiłem sobie na podstawie odsłuchów.

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#12 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » pt 24 lis 2017, 16:53

Co ciekawe, to właśnie w przyszłym tygodniu chcę podejść do Top Hi Fi zobaczyć co mają i posłuchać. Nowego nie kupię, ale może będę ciut bardziej zorientowany.
Ostatnio zmieniony pt 24 lis 2017, 17:07 przez Chili, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#13 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Audio Autonomy » pt 24 lis 2017, 17:03

Słuszny krok! Da Ci to pewne rozeznanie w tym jak grają lampy. Może się okaże, że kilku watowe SE będą dla Ciebie i Twoich kolumn wystarczające :D
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#14 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » pt 24 lis 2017, 17:07

@Audio Autonomy eee, a co to jest wspomniane SE?

@Belfer54 chyba nawet zdecydowałbym się na Lebena w moim przedziale cenowym :) Na dziś jest trochę ponad mój budżet, nie wspominają o kolumnach czy jakimś cd.

Awatar użytkownika

DamaDama
Junior Audiolub

#15 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: DamaDama » pt 24 lis 2017, 18:12

@Chili ja polecam Phoenix Audio ;) Tym bardziej, że też z Łodzi jesteś :)

Wyręczę @Audio Autonomy
SE to single ended
PP to Push-Pull
Wszystko ma znaczenie.

ODPOWIEDZ